Kolajen Ne İşe Yarar?

Kolajen; dokularda yer alan bir proteindir. Hücreler ve fibroblastlar tarafından oluşturulur. Yaşlanmayla birlikte kolajen kaybı artar. Bu da kalçalarda ve bacaklarda selülitlere, cilt kırışıklıklarına yol açar. Sigara kullanmak da bu riski artırır.

Vücuttaki kolajen oranını yükseltmek için kolajen içerikli nemlendiriciler kullanılabilir. Kolajen barındıran gıdalar tüketilebilir. Doktor kontrolünde kolajen takviyelerine başvurulabilir. Kolajen ne işe yarar yazımızda bu konuları tüm detaylarıyla inceleyeceğiz.

Kolajen Faydaları

Vücudun yapısında yer alan bir protein lifidir. Vücuttaki proteinlerin üçte birini kolajenler oluşturur. Deri, tendon, kas, kıkırdak, sindirim sistemi ve kan damarlarında yer alır. Bağ ve bağ dokularının içeriğinde doğal olarak kolajen vardır.Kolajenin temel yapıtaşı fibroblast adlı bir maddedir. Saç ve tırnak sağlığında da büyük öneme sahiptir.

Kolajenin görevleri cilt üzerinde de kendini gösterir. Vücut parçalarının bütünlüğünde kritik önemi vardır. Kemikler ve kaslar için vazgeçilmez bir proteindir.

A ve C vitamini içeren besinler kolajen bakımından zengindir. Kemikli et suyu da doğal kolajen barındırır. Pudra jelatin ise çorbalara ve et yemeklerine ilâve edilerek kullanılan bir kolajen takviye tipidir.

Kolajen Kullananlar

Kolajen kullananlar, kolajen eksikliği yaşayan ve bunu telâfi etmek için ek takviyeye ihtiyaç duyan kişilerdir. Kolajen üretimi 25’li yaşlardan sonra yavaşlar ve 35 yaşından sonra bu süreç iyice hızlanır. Kolajen miktarı giderek azalır. Bu da cilt, saç, tırnak, kemik, kas ve gibi doku ve organlarda birtakım rahatsızlıklar görülmesine yol açar.

Kolajen takviyesi kullananlar bu problemin önüne geçmek için dışarıdan takviye almayı tercih ederler. Güvenilir bir markanın ürünlerine başvurulur ve bu ürünler hekim tavsiyesiyle düzenli olarak kullanılırsa mutlaka etkisi görülür.

Kolajen takviyeleri konusunda referans bir marka olan Neopro Collagen Plus, bu alandaki taleplere yanıt verir.

Ürünümüzün Neopro Collagen Plus, Neopro Collagen Nazo,Neopro Collagen Ortex, Neopro Collagen MİX gibi çeşitleri vardır.

Eklemve ciltsağlığı için geliştirilen ürünlerimizin içerikleri ve fiyatları farklılık göstermektedir. Ayrıntılı bilgi için 0312 219 41 82 numarasından veya [email protected] adresinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Kolajen Takviyesi

Kolajen eksikliği durumunda başvurulan ilk ürün kolajen takviyesi olur. Menopoz, sigara kullanımı, mineral-vitamin emilimini zorlaştıran tedaviler kolajen eksikliğine yol açabilir. Rafine edilmiş ürünlerin aşırı tüketimine bağlı glikasyon, serbest radikallerin artması, uyku düzensizliği, toksinlere maruz kalmak, yanlış beslenme, kronik iltihaplanma da kolajen miktarını azltabilir.

Stres, uzun süre güneş ışığına maruz kalmak ve yaşlanma da kolajen kaybının nedenleri arasındadır.

Kolajen takviyesi kolajen yetersizliği hâlinde tercih edilir. Bu takviyeler cilt bakım ürünleri, içecekler, besin takviyeleri-ilaçlar şeklinde farklılık gösterir. 25 yaşını geçmiş erkek ve kadınlar kolajen takviyesi kullanabilir. Ancak bu kullanım rastgele değil, bir uzman denetiminde olmalıdır. Yoğun iskelet hareketi yapmayı gerektiren sporlarla uğraşanlar da kolajen takviyesi kullanmayı seçer.

Kolajen takviye çeşitleri içeriklerine ve formlarına göre değişir. Şurup, toz, hap gibi değişik tiplerde kolajen takviyeleri vardır. Fiyatları ve etkileri kolajen takviyesinin muhtevasına bağlıdır.

Şeker hastaları, emzirenler ve hamileler kolajen takviyesi kullanmadan önce doktoruna sormalıdır.

Kolajen tozu şeklinde satılan takviyeler unlu mamüllere veya sıcak içeceklere eklenerek kullanılır. Kolajen içeren nemlendiriciler ise cilt bakım rutininde kendine yer bulur. İhtiyacınıza göre doğru bir tercihte bulunmak için hekiminize danışmanız gerekir.

Sığır, inek, tavuk veya balık etine alerjisi olanların kolajen takviyesi almadan önce doktora danışması çok önemlidir. Tablet, kapsül ve benzeri formlarda sunulan kolajen takviyeleri, doktorun belirttiği dozda kullanılmalıdır. Kaç hafta için reçete edildiyse o tedavi müddeti içinde aksatılmadan alınmalı, daha kısa veya daha uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.

Kolajen Fiyat

Kolajen fiyat seçenekleri markaya ve ürünün satıcısına göre değişir. Bu alanda standart bir fiyatlandırma yoktur. Onun için net fiyat bilgisi vermek doğru olmayacaktır.

Serum, hap ve toz formunda satılan kolajen çeşitleri vardır. Her birinin ücretlendirme politikası doğal olarak farklıdır.

Tip I-III Kolajen, Balık (Marine) Kolajeni, Tip II Kolajen, Hyaluronic Acid (Hyalüronik Asit) gibi türlerle geniş bir çeşitlilik arz eden kolajen alternatifleri, değişik takviye amaçlarıyla kullanılır. Sindirim probiyotik, mineraller, antioksidanlar içinde kendine yer bulan kolajen maddesi; glukozamin ve eklem, vitaminler, omega-3 balık yağları kategorilerinde de karşımıza çıkar.

Özelliklerine, aromalarına, etken maddelerine göre değişen kolajen takviyeleri yaş grubu, mevcut sağlık problemi, beden, tüketim alışkanlığı ve cinsiyet gibi kriterler doğrultusunda farklı gruplara ayrılır.

İçerik tipine göre kolajen takviyeleri şöyle sıralanır:

 • Kapsül
 • Shot
 • Sase
 • Jel
 • Çiğnenebilir form
 • Ampul
 • Şişe
 • Sıvı
 • Toz
 • Tablet

Kolajen takviyesi konusunda doğal, güvenilir ve uygun fiyatlı çözüm arayanlar sitemizden ürünlerimize ulaşabilir.

‘Kolajenden daha fazlası’ sloganıyla hareket eden sitemiz, bütçe dostu fiyatlandırmayı üstün kalite ile bir arada sunmaktadır. İnsan sağlığı konusundaki yüksek hassasiyetini her ürününde ortaya koyan sitemiz, kolajen desteğine ihtiyaç duyanların doğru adresidir.

Sık sorulan soruları görmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Öte yandan ürünlerimizle ilgili daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçmeniz mümkündür.

Kolajen Nedir?

Kolajen, neredeyse vücudun tamamında yer alan bir proteindir. Tendonların, kasların, kemiklerin, bağların, cildin ve dokuların yapısında bulunur.

Kolajen kelimesi Yunancada ‘yapıştırıcı’ demek olan ‘kolla-‘ kelimesinden türetilmiştir.

Kolajen Çeşitleri

Tip 1 kolajen: Bedenimizdeki kolajen miktarının %90’ını bu kolajen türü oluşturur. Birbirine sıkıca bağlanan yoğun liflerden meydana gelir. Cilt, kıkırdak, kemik, bağ dokuları ve dişlerde yer alır.

Tip 2 kolajen: Bu kolajen grubunun liflerindeki bağlar daha gevşektir. Yumuşak kıkırdaklarda bulunurlar.

Tip 3 kolajen: Arterlerin, organların ve kasların yapısındadır.

Tip 4 kolajen: Cilt katmanlarındaki kolajen tipidir.

Kolajen Tablet

Kolajen tablet, kolajen miktarını dışarıdan takviye etmek amacıyla tercih edilen bir üründür. Kolajen seviyesi yaşlılığa ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak azalabilir. Bu da vücutta yapı ve destek eksikliğine yol açar. Hava kirliliği ve sigara da kolajen oranını azaltır.

Yeterli kalite ve yoğunlukta kolajen proteini bulunmaması çeşitli sağlık problemlerine sebebiyet verir.

Vücuda erken yaşlardan itibaren düzenli olarak yeterli kolajen kazandırmak sağlığımız açısından çok önemlidir.

Kolajen tabletler yüksek biyoyararlanım sundukları için vücut tarafından kolayca emilirler. Farklı tiplerde özelleştirilen bu tabletler, insan sağlığına uygun olarak geliştirilmiştir. Kolajen peptitleri ihtiva eden tabletler, düzenli kullanımda etkisini gösterir.

Kolajen Tablet Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Güvenilir markaları tercih edin. Kolajen tablet satın alırken önemsediğiniz tek kriter fiyatı olmasın.
 • Aksatmadan kullanın. Düzensiz kullanırsanız faydasını görmeniz mümkün değildir. Genellikle en az 12 haftalık kullanım gerekir.
 • Kolajen tabletler sindirim sisteminde aminoasitlere parçalanarak kana karışırlar. Biyoyararlanımı artırmak amacıyla hidrolize kolajen içerikli takviyeler de piyasaya sürülmüştür. Likit formlar ve peptid kolajenler daha yaygın kullanım alanına sahiptir.
 • Ne kadar takviyeye ihtiyaç duyuyorsanız o doğrultuda bir seçim yapın. Örneğin bazı takviyeler 5 gram içeriğe sahipken bazıları 10 gram içeriğe sahiptir. C vitamini, çinko ve bakır içermesi de kolajen tabletin yararlarını doğrudan etkiler.
 • 3000 dalton civarında, düşük molekül ağırlıklı kolajen takviyeleri daha revaçtadır.
 • Kolajen tablet kullanmadan önce doktora danışılmalıdır. Kolajen vücudun farklı dokularında farklı yoğunluklarda bulunur. Neye gereksinim duyduğunuzu belirleyecek ve bu doğrultuda uygun tedavi programı düzenleyecek olan kişi hekiminizdir.
 • Hamileyseniz, emziriyorsanız, diyabet hastalığınız varsa, tavuk-sığır etine veya deniz ürünlerine alerjiniz mevcutsa kolajen tablet kullanımı konusunda dikkatli olun.

Sizde sorunlarınız için bizimle whatsapp hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Kolajen Peptit

Kolajen peptit kolajen proteinin parçalanmış hâlidir. Kolajen takviyeleri hazırlanırken kolajenler parçalanarak kullanılır. Böylelikle vücut tarafından emilimi daha kolay olur. Bu da kolajenin etkilerinden daha hızlı yararlanmaya katkıda bulunur.

Kolajen ve Kolajen Peptit Arasındaki Fark Nedir?

Kolajen, büyük bir proteindir. Ancak kolajen peptit, bu proteinin kesilmiş parçalarıdır. Ağızdan takviye olarak alınan kolajen önce mideye, daha sonra bağırsaklara ulaşır. Orada emilerek kana karışır.

Bu emilim esnasında küçük hücrelerin aralarından geçmesi gerekir. Kolajen tek yapı hâlindeyken kolay sindirilemez. Bu yüzden takviyesi hazırlanırken küçük parçalara ayrılır. Zaten kolajenin tamamında bir etki yoktur. Yani belirli parçaları etkilidir.

İşte peptitler etkili olan küçük parçaların yakalanıp kesilmesiyle elde edilir. Böylelikle sadece size gerektiği kadar, tamamı vücudunuza etki edecek şekilde kolajen proteini almış olursunuz.

Yani kolajenin işe yaramayan, etkisiz kısımları vücudunuza girmez. Balık,sığır eti ve tavuk gibi gıdalarda da kolajen vardır. Ancak bunları yemek ile kolajen peptit takviyesi almak aynı şey değildir.

Yiyeceklerde bulunan kolajen proteinin emilimi daha zayıf ve daha yavaştır. Ancak peptitler kolajenin sadece etkili kısmını ihtiva eder. Bu sayede vücudunuza kolajenin asıl yararlı kısmını almış olursunuz.

Kolajen peptit kullanımı bu açıdan büyük öneme sahiptir. Kolajenin tamamı vücut tarafından emilemez ve kullanılamaz. Ancak eğer yalnızca kolajenin gerekli kısımlarını alırsak vücut onun hepsini kullanabilir. Bu da kolajen proteininden maximum düzeyde yararlanacağımız anlamına gelir.

Kolajen Peptit Nasıl Üretilir?

Sığır ve balıktan elde edilen kemik ve deri gibi kolajen bakımından zengin maddeler kaynatılıp ekstrakte edilir. Sıvının üst tarafında toplanan jelatin maddesi enzimatik işlemlerden geçirilir. Daha ileri derecede parçalanarak kolajen peptit açığa çıkarılır.

Kolajen peptitler vücuttaki hedef noktalara bozulmadan geçer. Kolajen yapısal olarak büyüktür, hücre zarından geçemez. Fakat parçalanarak peptit hâline getirildikten sonra yararlı forma dönüşür.

Araştırmalara göre kolajenin etki gösterebilmesi için en fazla 2000-2500 dalton seviyelerinde molekül büyüklüğüne sahip olması gerekir. İşte kolajen peptitler buna göre formülize edilir.

Kolajene Kaç Yaşında Başlanmalı?

Kolajen kullanım yaşı kişinin yapısına ve ihtiyaçlarına göre değişir. Bu konuda net bir şey söylemek doğru değildir. Fakat çocukluk döneminde kolajen takviyesi alınmaz.

Kolajen peptit veya farklı bir kolajen takviyesi almadan önce doktora başvurmanız önerilir. Varsa sahip olduğunuz hastalıklar ve kullandığınız ilaçlar değerlendirilerek bu doğrultuda kolajen tedavisi düzenlenmelidir.

Kolajen vücut sağlığı için vazgeçilmez bir proteindir. Vücudumuzun yapı taşlarından biridir. Kasların, eklemlerin, kemiklerin, cildin, bağ dokularının yapısında kolajen proteini yer alır.

20’li yaşlardan itibaren kolajen üretimi yavaş yavaş azalmaya başlar. Her sene %1 oranında kolajen kaybı gerçekleşir. Orta yaşlardan sonra giderek hızlanan bu süreç, ciltte, tırnaklarda ve çeşitli bölgelerde sağlık sorunlarına zemin hazırlar. Yaşlılıkla birlikte kolajen oranı daha da düşer.

Kolajen takviyelerine erken yaşlardan itibaren başlanması, bu kayıpları daha aza indirmek ve kolajen eksikliğine bağlı problemlerle karşılaşmamak açısından önemlidir. Kolajen vücutta doğal olarak üretilir ve zamanla, kendiliğinden azalması kaçınılmaz bir sonuçtur. Bunu engellemek mümkün değildir fakat etkilerini minimize etmek mümkündür.

Kolajen Kaç Ay Kullanılmalı?

Bu konuda da sabit bir kural yoktur. Tedavi süresi kişinin gereksinimlerine göre değişecektir. Bazen 2 aylık kullanım yeterli olurken bazen 3 ay, 6 ay veya daha fazla kullanılmasına da ihtiyaç duyulabilir.

Hatta hiç ara vermeden düzenli olarak kolajen takviyesi alanlar da vardır. Bu durum, takibinizi yapan hekimin kararı doğrultusunda şekillenecektir.

Kolajen Ne Zaman Alınmalı?

Uzmanların tavsiyesi, kolajen takviyesinin kahvaltıdan yarım saat önce ya da uyumadan aç karna alınması yönündedir. Bunun sebebi, kolajenin mide ve bağırsaklar boşken daha iyi etki göstermesidir.

Hangi Kolajen Takviyesi Daha İyi?

Her takviyenin herkeste aynı etkiyi göstermeyeceği unutulmamalıdır. Kolajen peptit takviyesi ve diğer kolajen formları içeriklerine göre değişiklik arz eder. Sizin için en iyisi doktorunuz tarafından belirlenecektir.

Sıvı formdaki kolajenlerin daha hızlı emildiği bilinir. Bununla birlikte kullanım kolaylığı açısından tablet kolajenler daha avantajlıdır.

Bazen kolajen tedavisi glutatyon, hyaluronik asit ve C vitaminiyle desteklenir. Bu da elde edilecek sonuca daha hızlı ulaştırır. Fakat bahsi geçen destekler de yine hekim kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

Kolajen kullanımına dair merak edilenlerle ilgili daha ayrıntılı bilgiler sitemizde mevcuttur. Geniş ürün yelpazemizde yer alan kolajen takviyeleri, farklı kullanım amaçlarına göre tasarlanmıştır.

Ürünlerimizin içerikleri, faydaları ve nasıl kullanılması gerektiği hakkında her şeyi bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Kolajen Tablet Faydaları

Kolajen tablet faydaları hakkında ki bu yazımızda tablet ürünleriyle alakalı detaylara yer vereceğiz. Kolajen, vücuttaki en önemli proteinler arasındadır. Birçok biyolojik fonksiyonun yerine getirilmesinden sorumludur. Cildin yapısında, kaslarda, bağ dokularda, tendonlarda, sindirim sisteminde bulunur. Eklemlerde, kemiklerde ve kanda yer alır.

Tablet kolajen; piyasadaki çeşitli kolajen takviyeleri içinde en çok kullanılanlarından biridir. Kolajenin hidrolizasyon işleminden geçirilmesiyle üretilen tabletler, peptit kolajen içerir.

Kolajen Tablet Faydaları

Kolajen Tablet Faydaları

Yani kolajenler parçalanır ve takviyelerin içerisine parçalanmış halde eklenir. Bu da vücudun kolajeni daha çabuk özümseyip daha iyi kullanmasını kolaylaştırır.

Kolajen vücutta doğal olarak üretilir. Fakat zamanla yaşlılık veya sigara, yanlış beslenme gibi dış faktörlerden dolayı kolajen miktarında azalmaya neden olur. Bu da cilt ve kemik sağlığı başta olmak üzere birçok doku ve organ için olumsuz sonuçlar doğurur.

İşte kolajen tablet bu proteinin eksikliğini gidermek amacıyla tercih edilir. Vücutta yeteri kadar üretilemeyen kolajen proteini, dışarıdan takviye edilerek karşılanır.

Kemik suyu ve benzeri gıdalar kolajen içerir. Ancak bunlar, kolajen düzeyini yeterli seviyeye getiremez. Kolajenin etkilerinden mahrum kalmak istemeyenler kolajen tablet kullanımına başvurur.

Tablet Kolajen Aç Karnına mı İçilir?

Kolajen tableti ne zaman, hangi dozda alacağınız doktorunuz tarafından belirlenecektir. Her hastanın farklı tedaviye ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır. Bununla birlikte kolajen için günün en uygun zamanı sabah erken saatlerdir.

Kahvaltı etmeden yarım saat önce alınması önerilir. Ya da gece uyumadan evvel aç karna da alınabilir. Zira kolajenin etkisini gösterebilmesi, bağırsakların boş olmasına bağlıdır.

Tablet Kolajen Ne Zaman İçilmeli?

Yukarıda da ifade edildiği gibi kolajen tablet kullanımı için tavsiye edilen zaman dilimi günün ilk saatleridir. Fakat aç karna olmak şartıyla yatmadan da alınabilir. Yine de sizin için en doğru zamanın hangisi olduğuna doktorunuz karar verecektir. Bu bilgiler sadece öneri niteliğinde olup, her hasta için mutlak surette kesinlik arz etmez ve herkese faydalı olacağı garanti edilemez.

Kolajen Takviyesi Çeşitleri

Kolajen takviyeleri birçok formda bulunabilir. Jel, kapsül, toz ve tablet bunlara örnektir. Sıvı formda da temin edilebilen takviyeler, içeriklerine göre farklı etkiler gösterir.

Kolajen takviyesi kullanmak isteyenlerin doğru tercihi olan Neopro Collagen Plus doğallığı sizlere sunar. Değişik ihtiyaçlara göre tasarlanan ürünlerimiz, kolajen eksikliğinin meydana getirdiği rahatsızlıklardan muzdarip olanlar için geliştirilmiştir.

Ürünlerimizle ilgili detaylı bilgi almak için sitemizi inceleyebilir, sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Neden Kolajen Tablet Kullanılmalı?

Tablet kolajen kullanımı kolajenin etkilerinden yararlanmak isteyenlerin başvurduğu en kolay yoldur. Ancak faydasını görebilmek için doktor talimatlarına uygun olarak düzenli bir şekilde almak gerektiği unutulmamalıdır.

Eklem, cilt, kemik, kalp sağlığı, kas kütlesi üzerinde çok önemli etkilere sahip olan kolajen tabletler, uygun dozda ve doğru zaman aralığında alınırsa yararlı olur.

Öte yandan kolajen tabletler tırnak sağlığından ruh sağlığına kadar pek çok alanda etkisini gösterir. Metabolizma ve zayıflama üzerindeki etkileriyle de bilinen kolajen tabletlerin avantajları doğru kullanımla ortaya çıkar.

Kolajen proteini, hayvanların bağ dokularında da yoğun olarak bulunur. Sakatat, balık, kırmızı et ve tavuk derisi gibi ürünler vücuda doğal yoldan kolajen almaya destek olabilir. Kemik iliği de kolajen ihtiva eder. Ancak bu gıdalar vücudunuz için gereken kolajeni karşılamaya yeterli gelmeyecek, sadece belli bir miktar kolajen almanızı sağlayacaktır. Kolajen eksikliği yaşıyorsanız ve buna bağlı sağlık problemleriniz varsa doktorunuzla konuşarak kolajen takviyesi kullanımına başlamanız en doğrusudur.

Piyasadaki kolajen markaları ve fiyatları çeşitlilik arz ettiğinden karar vermekte zorlanabilirsiniz. Bu noktada size hekiminiz yol gösterecektir. Öte yandan ürünlerimizle ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz, bizimle irtibata geçerek merak ettiklerinizi sormanız mümkündür. Unutulmamalıdır ki sağlık deneme tahtası değildir! Bu yüzden tablet kolajen çeşitleri arasından seçim yaparken onunla ilgili her şeyi bilmek hakkınızdır

En İyi Kolajen Markası

En iyi kolajen markası kişiden kişiye değişir. Size iyi gelen bir şey başkasına iyi gelmeyebilir. Kolajen takviyesi yorumları bu konuda fikir edinmenizi sağlayabilir. Ancak sizin için en doğru tedavinin hangisi olduğuna doktorunuzun karar vereceğini unutmamalısınız.

Kolajen, vücudun yapıtaşı olan önemli proteinlerden biridir. Kaslardan tendonlara, kemiklerden eklemlere kadar birçok doku ve organın yapısında bulunur. Sindirim sistemimizde ve kanımızda da yer alır. Vücut tarafından doğal olarak üretilir. Ancak yanlış beslenme, stres ve yaşlılık gibi faktörlere bağlı olarak azalır.

En İyi Kolajen Markası

En İyi Kolajen Markası

Kolajen takviyesi kullanma ihtiyacı bu noktada ortaya çıkar. Kolajen destekleriyle bu protein yetersizliğini gidermek mümkündür. Vücut, kullanmak için yeteri kadar kolajen bulamazsa çeşitli rahatsızlıklar baş gösterecektir. Cilt problemlerinden kemik hastalıklarına kadar birçok soruna davetiye çıkaran kolajen eksikliği, ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

İşte kolajen takviyeleri bu noktada imdada yetişir. Fakat kolajen markaları ve fiyatları kararsızlık yaşamanıza yol açabilir. Farklı kolajen tipleri mevcuttur ve bunlar farklı dokular için değişik yoğunluklarda geliştirilir.

Örneğin cildimizin %70’i tip 1 ve tip 3 kolajeninden oluşur. Cildimize destek amacıyla kolajen takviyesi alacaksak bu doğrultuda bir tercih yapmamız gerekir.

Tırnak ve saç bütünlüğü için gereken kolajen çeşitleri ile, tendon ve eklemler için kullanılacak kolajen tipleri farklılık gösterir. Eklem kıkırdakları %60 oranında tip 2 kolajenden meydana gelir.

Özetle en iyi kolajen markası, yaşadığınız soruna, vücudunuzun gereksinimlerine göre değişir. Bu hususta çevrenizden tavsiyeler alsanız bile, kullanmaya başlamadan önce bir doktora başvurmanız önerilir.

En İyi Kolajen Hapı

Kolajen birçok formda sunulur. Hap da bunlardan biridir. Takviyeler türü ve kaynağı bakımından çeşitli gruplara ayrılır. Örneğin sığır kolajen takviyeleri oldukça popülerdir. Bunlar kolajen tip 1 ve 2 içerir. Tırnak, cilt ve saç sağlığı için kullanılırlar.

Balık kaynaklı kolajen takviyeleri de son derece etkilidir. Tavuk kaynaklı takviyelerde ttip II kolajen ağırlıktadır. Bunlar genellikle eklem ve kıkırdak sorunlarında tercih edilir.

Kalp sağlığı, kas yapısı ve hatta zayıflama amaçlı kullanılan kolajen hapları da vardır.

Kullanım kolaylığı bakımından kolajen hapları daha revaçtadır. Fakat en iyi kolajen hapı konusunda da yukarıdaki kurallar geçerlidir. Hangisinin en iyi olduğunu bulmak için deneme-yanılma yönteminden yararlanamazsınız. Kolajen takviyesine ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız yüzlerce alternatif arasından size uygun olanı bulmak için bir uzmandan yardım almalısınız.

Bu noktada dilerseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sitemizdeki %100 doğal kolajen ürünlerini de inceleyebilirsiniz. Ancak bu ürünlerin neler içerdiği, neye iyi geldiği, nasıl kullanılacağı gibi ayrıntıları online destek veren destek ekibimizden öğrenebilirsiniz.

En İyi Kolajen Hangisi?

Bu sorunun cevabını ihtiyaçlarınız belirler. Vücudunuzun gerek duyduğu yoğunluğa ve içeriğe sahip kolajen hangisi ise en iyisi sizin için odur. Bunu kendi başınıza tespit etmeniz mümkün değildir. Bu yüzden bir uzmanla görüşmeniz önem taşır.

Ayrıca en iyi kolajen hangisidir? Sorusunun yanıtı, onu nasıl kullandığınıza göre de şekillenir. Doğru kolajen markasını tercih etmiş olsanız dahi, size belirtildiği şekilde ve düzenli kullanmıyorsanız faydasını göremeyeceksinizdir. Bu kapsamda şunlara dikkat etmeniz gerekir:

 1. Kullanılacak kolajen miktarı sonucu doğrudan etkiler. Hidrolize, peptid kolajenler en ideal kolajen tipi olarak bilinir. Ancak bu, diğerlerinin sakıncalı olduğu anlamına gelmez.
 2. Çoğunlukla 2.5 gramın üzerindeki dozlardan yararlanılması önerilir. Kolajen hapı kullanırken günlük 6-10 gram doz almak normal kabul edilir.
 3. Uzmanların tavsiyesi, kolajen takviyesinde moleküler ağırlığın 3000 dalton civarı olması yönündedir. Düşük moleküler ağırlıklı kolajen takviyeleri daha kolay emilir ve daha fazla etki eder.
 4. Alfa lipoik asit ve koenzim enjeksiyonlarından yararlanmak, hyalüronik asit ve C vitamini içeren ürünlerden yardım almak kolajen takviyesinin faydasını maximize eder. Ancak bu ürünlerin kullanımı da yine doktor kontrolünde olmalıdır.
 5. Bazı hastalar için 3 aylık kürler olurken bazılarının tedavisinde 6 aylık kürlere başvurulur. Bunu da hekiminiz belirlemelidir.

Kolajen Sıvı mı Toz mu?

Kolajen sıvı mı toz mu diye ikilemde kaldıysanız, her ikisinin de kendine mahsus faydaları olduğunu bilmelisiniz. Vücudun kendi kendine ürettiği bir protein olan kolajenin eksikliği, onu dışarıdan takviye almayı gerektirir. Kolajen yoğunluğu 20’li yaşlardan itibaren azalmaya başlar. Fizyolojik süreçlerden biri olan bu durum, çok hızlı gerçekleşirse aşırı kolajen kaybı çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Tedavi için kolajen takviyelerine başvurmak zorunluluk hâlini alır.

Kolajen, büyük yapılı bir proteindir. Vücut bunu sindiremeyeceğinden dolayı önce kolajenaz enzimleriyle parçalamaya ihtiyaç duyar. Parçalanmış kolajene kolajen peptit adı verilir.

Kolajen proteinleri vücuda girdiği zaman sindirilir ve hücrelere gönderilirler. Parçalanmış halde oldukları için vücutta daha kolay dolaşırlar, hücrelerin arasından rahatlıkla geçerler.

Cilt bakımından saç bakımına, tırnak bakımından vücut bakımına her alanda kolajen desteklerinden yararlanılabilir. Domuz, balık ve sığır derisi yoğun olarak kolajen içerir. İlik, kemikli et, kelle- paça, işkembe, narenciye, avokado, yumurta, gibi gıdalar da kolajen peptit açısından zengindir.

Fakat bu gıdaları tüketmek, çoğu zaman gerektiği kadar kolajen almaya yeterli gelmez. Onun için sıvı, toz veya başka formlarda kolajen takviyelerine ihtiyaç duyulur. Toz ya da sıvı formdaki kolajen takviyelerinin emilimi daha hızlı, etkileri daha yüksektir. Böylelikle kolajene gereksinim duyan tüm hücrelere ulaşarak daha sağlıklı sonuç verir.

Toz kolajenler su ile karıştırılarak kullanılır. Suda kolaylıkla çözünür, kokusuz ve neredeyse tatsız bir proteindir. Koruyucu ve renklendirici içeren formları da vardır. Toz formda satışa sunulan kolajen takviyeleri unlu mamullere ve sıcak içeceklere de eklenebilir. Sıvı kolajenler ise şurup benzeri bir yapıdadır. Farklı alternatiflerden birine karar verirken hekiminizin önerilerini dikkate almanız gerekir.

Sıvı Kolajen mi, Tablet mi?

Sıvı kolajen mi, tablet mi daha iyi? Şeklinde kararsızlık yaşıyorsanız kriterlerinize ve bütçenize göre doğru seçim yapmak için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Ancak hangi kolajen takviyesi olursa olsun, etkisini görebilmek için en az 3 ay düzenli kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Kolajen Sıvı mı Toz mu

Kolajen Sıvı mı Toz mu

Daha sonra ara verip yeniden başlayabilir, 3 veya 6 aylık periyotlar hâlinde uygulamaya devam edebilirsiniz. Kullanım sıklığı ve dozu konusunda hekiminizin tavsiyelerine uymalısınız.

Kolajen takviyeleri değişik formlarda ve içerik bileşimlerinde sunulur. Toz, tablet ve sıvı kolajenlerin yanı sıra krem ve serum şeklinde olanları da vardır.

Her formun kendine göre avantajlarından ve dezavantajlarından söz edilebilir. Sıvı ya da toz kolajen takviyelerinin tadını ağır bulanlar tablet formdaki takviyelerin daha iyi olduğunu düşünür.

Bununla birlikte toz ya da sıvı kolajenlerin farklı aromalarla tatlandırılan versiyonları da mevcuttur. Bu kadar geniş bir yelpazede kaybolup gitmemek için, en doğrusu bir uzman tarafından yönlendirilmenizdir.

Bu konuda tüm merak ettiklerinizi danışmak için sitemizi ziyaret edebilir, ürünlerimizi gözden geçirebilirsiniz. Ürün içerikleri, ne işe yaradığı ve kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi konularda detaylı bilgiyi bizden öğrenebilirsiniz.

Sıvı Kolajen Kullananlar

Bunlar likit kolajen olarak da bilinir. İçmeye hazır halde, şişelenmiş olarak satılırlar. Kapsül yutamıyorsanız veya suya ekleyip karıştırma zahmetiyle uğraşmak istemiyorsanız en doğru tercihtir.

Fakat bunları yiyeceklerle birlikte alamazsınız. Belki tadı da hoşunuza gitmeyebilir. Yine de birçok uzman, sıvı kolajenin vücut tarafından daha iyi kullanıldığını savunur. Biyoyararlanım açısından sıvı kolajenlerin daha avantajlı olduğunu söyleyen üreticiler çoktur.

Kolajen tablet kullananlar da azımsanamayacak kadar fazladır. Bunlar, kolajen tozunun jelatin kapsül içinde sunulduğu takviye formudur.

En iyi kolajen tozuen iyi sıvı kolajen veya en iyi kolajen tablet ararken güvenilir, bilinen markalara yönelmelisiniz.

Kolajen takviyesine gerçekten ihtiyacınız var mı? Kolajen takviyesi ile etkileşime girebilecek herhangi bir ilaç veya farklı bir takviye alıyor musunuz? Kolajen takviyesi kullanmanıza engel teşkil eden bir durum mevcut mu?

Bunları öğrenmek için doktora başvurmalısınız. Hangi takviyeyi hangi miktarda ve ne sıklıkta almanız gerektiğini de ondan öğrenmelisiniz.

Kolajen takviyesinden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız beslenme programınızda doğal kolajen içerikli gıdalara yer vermeli, egzersizi yaşam tarzı hâline getirmeli ve sigaradan uzak durmalısınız.

Güvenilir Kolajen Markaları

Güvenilir kolajen markaları hakkında yazımızda birçok konuya değineceğiz. Güvenilir marka olan Neopro hakkında daha fazla bilgiye sahip olabileceksiniz. Kolajen zararları düzensiz veya yanlış dozda kullanıldığı zaman ortaya çıkar. Yoksa kolajenin doğrudan zararlı olduğunu söylemek mümkün değildir.

Yaşadığınız soruna, vücut yapınıza uygun kolajen takviyesini gerektiği miktarda alırsanız herhangi bir yan etkiyle karşılaşma olasılığınız son derece düşüktür.

Kolajen vücudun yapıtaşını oluşturan proteinlerden biridir. Ciltte, eklemlerde, kemiklerde, kaslarda ve bağ dokularında yer alır. Doku bütünlüğü için olmazsa olmaz bir proteindir.

Fakat çeşitli nedenlere bağlı olarak kolajen miktarında azalma yaşanır. Kolajen içeren gıdalar tüketmek bu ihtiyacı bir nebze gidermeye yardımcı olsa da etkin tedavi için kolajen takviyesi almak gerekir.

Güvenilir Kolajen Markaları

Güvenilir Kolajen Markaları

Kolajen takviyeleri piyasada hap-tablet, toz, sıvı gibi formlarda bulunur. En yaygın kolajen türleri tip I, tip II, tip III ve tip IV şeklindedir.

Kolajen takviyesi hazırlanırken saf kolajen işlenerek parçalara ayrılır ve kolajen peptit ve hidrolize kolajen elde edilir. Bu ikisini ayıran şey, hidrolize kolajenin daha düşük molekül ağırlığa sahip olması, daha fazla işlemden geçmesidir. Bu uygulama, kolajenin dokulardaki geçişini kolaylaştırır.

Buradan da anlaşılacağı üzere kolajen takviyeleri vücut uygun olarak geliştirilir. Onu zararlı hâle getiren şey, yanlış kolajen seçimi veya doğru kolajeni bilinçsiz kullanmaktır.

Kolajen düzenli kullanılmazsa etkisini göstermeyecektir. Kendi kendinize takviyenin dozunu artırmanız veya azaltmanız da birçok yan etkiyle karşılaşmanıza yol açabilir.

Kolajen takviyesinin zararları için önlem almak amacıyla şunları uygulamalısınız:

 • Size reçete edildiği gibi kullanın.
 • Güvenilir bir markadan şaşmayın. Sektörünün en çok tercih edilenleri arasında bulunan Neopro Collagen ürünleri en uygun fiyatlı ve doğal çözümler arasında yer alır. Ürünlerimizle ilgili detaylı bilgiyi bizimle iletişime geçerek edinmeniz mümkündür.
 • Her sağlık problemi için farklı yoğunluklara sahip farklı kolajen çeşitleri kullanılır. Dolayısıyla sadece arkadaş tavsiyesi veya internette gördüğünüz yorumlar sizi ikna etmeye yeterli gelmemelidir. Bir uzmanın önerilerinden yararlanmanız en sağlıklısıdır.
 • Diyabet hastalığı, gebelik, emzirme, tansiyon-kalp rahatsızlığı gibi durumlarınız mevcutsa kolajen hususunda daha dikkatli olmalısınız.
 • Sadece kolajen almakla yetinmek de hatalıdır. Bunu egzersiz ile destekleyin. Balık, kemik suyu, fasulye ve yumurta gibi kolajen içerikli ürünler tüketin.
 • Retinol gibi A vitamini türevleri, C vitamini serumları da kolajen üretimini artırır, mevcut kolajenin korunmasına destek olur. Fakat bunlar doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Aksi takdirde ters tepki yapması muhtemeldir.
 • Kolajen takviyesi kullanırken sigara içmeyin. Sigara, kolajen yıkımına sebep olur.
 • Yetersiz veya düzensiz uyumak, güneş ışınlarına maruz kalmak, rafine edilmiş ürünleri tüketmek gibi hatalardan da kaçının. Bunlara dikkat ederseniz kolajenin zararları ile karşılaşmazsınız.

Kolajen Zayıflama

Kolajen takviyesi zayıflama için de tercih edilir. Fakat zayıflatıcı etkisi kişiden kişiye değişir. Kolajen almanıza rağmen sağlıksız besleniyorsanız, hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa bu faydasını göremezsiniz.

Öte yandan kolajenin bir zayıflama ilacı olmadığını unutmayın. Sadece kilo vermek gibi bir amacınız varsa kullanmanız gereken şey kolajen değildir.

Kolajen proteinleri tokluk hissi üzerinde etkili olduğu için zayıflamaya yardım ettiği düşünülür. Yapılan araştırmalar kolajenin iştah üzerinde de etkisi olduğunu göstermiştir.

Fakat kolajenin bu faydaları bazı kişiler için yan etki de olabilir. Kilo kaybetmek herkes için arzu edilen bir şey değildir. Kolajen almaya başladıktan sonra iştahınızda, vücut ağırlığınızda değişiklik fark ettiyseniz bunun bir problem teşkil edip etmeyeceğini öğrenmek için doktorunuza başvurmalısınız.

Kolajen Tablet Faydaları

Kolajen tablet yararları kendini cilt, kemik, kas, eklem, sindirim sistemi gibi pek çok doku ve organda gösterir.

Hatta saç, tırnak ve insan psikolojisi üzerinde de çeşitli etkileri gözlemlenmiştir.

Kolajen takviyesinin faydaları hakkında daha ayrıntılı bilgi için merak ettiklerinizi bize danışabilirsiniz.

Kolajen Nasıl Kullanılır

Kolajen nasıl kullanılır yazımızda kolajen kullanımı ile vücudunuzda eksik olan kolajen miktarını tamamlamanız mümkündür. Kolajen, yaşamsal öneme sahip bir proteindir. Vücut, kolajeni doğal olarak üretir. Çeşitli biyolojik işlevlerden sorumludur. Bağ dokularında yer alır. Kaslarda ve eklemlerde bulunur. Kanımızda da kolajen proteini vardır.

Cildimizden saçlarımıza ve tırnaklarımıza kadar vücudumuzun her bölgesi kolajen proteinine muhtaçtır.

Yanlış beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı, yaşlılık vb. faktörler kolajen oranınında azalmaya yol açar. Bu ise vücutta tahribata sebebiyet verir.

Kolajen takviyesi kullanımı ile bunu telafi etmek mümkündür. Kolajen yokluğunun doğuracağı olumsuz sonuçlar bu şekilde berteraf edilir.

Kolajen Nasıl Kullanılır

Kolajen Nasıl Kullanılır

Her ne kadar balık, tavuk, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, sığır eti ve kemik suyu gibi gıdalar kolajen içeriyor olsalar da, bunları tüketmek gereken kolajeni almak için yeterli değildir.

Çünkü bunları yediğinizde kolajen proteinin tamamını almış olursunuz. Kolajenin işe yaramayan kısımları da vücudunuza girdiği için bu durum proteinin verimli olarak kullanılmasını önler.

Kolajen büyük bir yapıya sahiptir. Sindirimi zordur.

İşte kolajen takviyeleri, kolajenin yalnızca ‘etkili kısımları’ alınarak hazırlanır. Bu takviyelerde kolajen proteini parçalanmış haldedir. Bu yüzden emilimi çok hızlı gerçekleşir ve etkileri kısa zamanda ortaya çıkar.

Kolajenin kesilmiş parçalarına kolajen peptit denir. Ağızdan alınan kolajen takviyesi ilk olarak mideye ulaşır, sonra bağırsaklara geçer. Bağırsaklar tarafından emilip kana karışır. Küçük hücrelerin aralarından rahatça geçebilmesi ve hedeflenen noktalara ulaşabilmesi için parçalanmış olarak alınması gerekir. Kolajen takviyesi kullanmak bu yüzden kolajenin etkilerinden maximum düzeyde yararlanmayı sağlar. Böylece kolajenin etkisiz, işe yaramayan kısımları alınmaz, sadece %100 etkili kısmı vücudunuza girmiş olur.

Kolajen Tablet Kullanırken Dikkat Edilecekler

 1. Kolajen takviye çeşitleri arasından seçim yaparken bir uzmana danışın. Kolajeni doktorunuzun size söylediği süre boyunca, bildirilen dozda kullanın. Hekiminizden habersiz dozu artırmayın veya azaltmayın. Doktorunuz kaç aylık kür tavsiye ettiyse o şekilde kullanmaya özen gösterin. Tedavinizi yarıda kesmeyin veya daha etkili olsun düşüncesiyle tedavi müddetinizi kendi kendinize uzatmayın!
 2. Toz kolajeni tatlılara veya içeceklere ekleyebilirsiniz. Fakat sıvı kolajen farklı bir içecekle karıştırılarak kullanılamaz. Tablet kolajenin ezilmeden, çiğnenmeden bir bütün hâlinde yutulması gerekir.
 3. Kolajeni sabahleyin erken saatlerde aç karnına almanız önerilir. Kahvaltı yapmadan yarım saat önce alınması tavsiye edilir. Ya da gece uyumadan önce yine aç karna alınabilir. Çünkü kolajen, mideniz boş durumdayken daha iyi etki eder. Fakat her hastanın ihtiyaç duyacağı tedavi farklıdır. Bu nedenle kolajeni ne zaman almanız gerektiği konusunda hekiminizin yönergelerine uyun.
 4. Gebelik veya emzirme dönemindeyseniz,balık, inek, sığır veya tavuk etine alerjiniz varsa, şeker hastasıysanız, başka bir takviye veya ilaç kullanıyorsanız kolajen takviyesini doktor kontrolünde almanız ekstra önem taşır.
 5. Kolajen takviyesinin etkilerinden tam olarak yararlanabilmek için egzersiz yapmaya, sağlıklı ve dengeli beslenmeye, yeterli uyumaya dikkat edin. Sigara kullanmayın. Dışarı çıkmadan zararlı güneş ışınlarına karşı yüksek faktörlü güneş koruyucu uygulayın.
 6. Kolajen takviyesini uygun şartlar altında, serin ve kuru bir ortamda saklayın. Güneş ışığına maruz bırakmayın.

Kolajen Tablet Fiyatları

Kolajen takviyesi fiyatları markalara ve ürünlerin içeriklerine göre farklılık gösterir. Standart bir fiyatlandırmadan söz edilemez. Kolajen toz, serum, hap-kapsül, sıvı gibi formlarda satılır. Hepsi yoğunlukları, barındırdığı maddeler ve diğer özellikleri doğrultusunda farklı ücretlendirme ile sunulur.

Dolayısıyla kesin fiyat bilgisi vermek mümkün değildir. En ucuz kolajen takviyesi arayışlarına en doğal ve güvenilir çözümlerle yanıt olan Neopro Collagen, bu konudaki beklentilerinizi karşılamaya adaydır.

Düşük fiyat ararken sağlığınızı yüksek risk altında bırakmak istemiyorsanız, tercihinizi tanınmış bir markadan yana kullanmalısınız. Daha ayrıntılı bilgi için sitemizdeki ürünleri inceleyebilir, diğer yazılarımıza göz atabilir ve uzmanlarımızla iletişim kurabilirsiniz.

Kolajen Tablet Tavsiye

Kolajen tablet tavsiyeleri kişilerin kendi tecrübelerine dayanır. Fakat her hastanın farklı vücut yapısına sahip olduğu unutulmamalıdır.

Kolajen tablet yorumları size bu konuda fikir verebilir. Ancak karar mekanizmanızı ddoğrudan etkilememelidir. Çünkü en iyi kolajen tablet tavsiyesi doktorunuz tarafından verilebilir.

Kolajen takviyeleri içerik türüne, aromalarına, etken maddelerine, özelliklerine ve ne işe yaradığına göre değişir. Tip 1, Tip 2, Tip 3, Tip 4 gibi çeşitlere ayrılan kolajen, ancak doğru seçim yapılırsa faydalı olur.

Adres

Batı Sitesi, 2305/1. Sk. No:25/I, 06370 Yenimahalle/Ankara

Bize Ulaşın

+90 (0312) 219 53 85

[email protected]

Neopro bir Uzer Pharma markasıdır.

Bilgi

Copyright © 2022 Uzer Pharma. Tüm Hakları Saklıdır.