Kolajen Ne İşe Yarar?

Kolajen; dokularda yer alan bir proteindir. Hücreler ve fibroblastlar tarafından oluşturulur. Yaşlanmayla birlikte kolajen kaybı artar. Bu da kalçalarda ve bacaklarda selülitlere, cilt kırışıklıklarına yol açar. Sigara kullanmak da bu riski artırır.

Vücuttaki kolajen oranını yükseltmek için kolajen içerikli nemlendiriciler kullanılabilir. Kolajen barındıran gıdalar tüketilebilir. Doktor kontrolünde kolajen takviyelerine başvurulabilir. Kolajen ne işe yarar yazımızda bu konuları tüm detaylarıyla inceleyeceğiz.

Kolajen Faydaları

Vücudun yapısında yer alan bir protein lifidir. Vücuttaki proteinlerin üçte birini kolajenler oluşturur. Deri, tendon, kas, kıkırdak, sindirim sistemi ve kan damarlarında yer alır. Bağ ve bağ dokularının içeriğinde doğal olarak kolajen vardır.Kolajenin temel yapıtaşı fibroblast adlı bir maddedir. Saç ve tırnak sağlığında da büyük öneme sahiptir.

Kolajenin görevleri cilt üzerinde de kendini gösterir. Vücut parçalarının bütünlüğünde kritik önemi vardır. Kemikler ve kaslar için vazgeçilmez bir proteindir.

A ve C vitamini içeren besinler kolajen bakımından zengindir. Kemikli et suyu da doğal kolajen barındırır. Pudra jelatin ise çorbalara ve et yemeklerine ilâve edilerek kullanılan bir kolajen takviye tipidir.

Kolajen Kullananlar

Kolajen kullananlar, kolajen eksikliği yaşayan ve bunu telâfi etmek için ek takviyeye ihtiyaç duyan kişilerdir. Kolajen üretimi 25’li yaşlardan sonra yavaşlar ve 35 yaşından sonra bu süreç iyice hızlanır. Kolajen miktarı giderek azalır. Bu da cilt, saç, tırnak, kemik, kas ve gibi doku ve organlarda birtakım rahatsızlıklar görülmesine yol açar.

Kolajen takviyesi kullananlar bu problemin önüne geçmek için dışarıdan takviye almayı tercih ederler. Güvenilir bir markanın ürünlerine başvurulur ve bu ürünler hekim tavsiyesiyle düzenli olarak kullanılırsa mutlaka etkisi görülür.

Kolajen takviyeleri konusunda referans bir marka olan Neopro Collagen Plus, bu alandaki taleplere yanıt verir.

Ürünümüzün Neopro Collagen Plus, Neopro Collagen Nazo,Neopro Collagen Ortex, Neopro Collagen MİX gibi çeşitleri vardır.

Eklemve ciltsağlığı için geliştirilen ürünlerimizin içerikleri ve fiyatları farklılık göstermektedir. Ayrıntılı bilgi için 0312 219 41 82 numarasından veya [email protected] adresinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Kolajen Takviyesi

Kolajen eksikliği durumunda başvurulan ilk ürün kolajen takviyesi olur. Menopoz, sigara kullanımı, mineral-vitamin emilimini zorlaştıran tedaviler kolajen eksikliğine yol açabilir. Rafine edilmiş ürünlerin aşırı tüketimine bağlı glikasyon, serbest radikallerin artması, uyku düzensizliği, toksinlere maruz kalmak, yanlış beslenme, kronik iltihaplanma da kolajen miktarını azltabilir.

Stres, uzun süre güneş ışığına maruz kalmak ve yaşlanma da kolajen kaybının nedenleri arasındadır.

Kolajen takviyesi kolajen yetersizliği hâlinde tercih edilir. Bu takviyeler cilt bakım ürünleri, içecekler, besin takviyeleri-ilaçlar şeklinde farklılık gösterir. 25 yaşını geçmiş erkek ve kadınlar kolajen takviyesi kullanabilir. Ancak bu kullanım rastgele değil, bir uzman denetiminde olmalıdır. Yoğun iskelet hareketi yapmayı gerektiren sporlarla uğraşanlar da kolajen takviyesi kullanmayı seçer.

Kolajen takviye çeşitleri içeriklerine ve formlarına göre değişir. Şurup, toz, hap gibi değişik tiplerde kolajen takviyeleri vardır. Fiyatları ve etkileri kolajen takviyesinin muhtevasına bağlıdır.

Şeker hastaları, emzirenler ve hamileler kolajen takviyesi kullanmadan önce doktoruna sormalıdır.

Kolajen tozu şeklinde satılan takviyeler unlu mamüllere veya sıcak içeceklere eklenerek kullanılır. Kolajen içeren nemlendiriciler ise cilt bakım rutininde kendine yer bulur. İhtiyacınıza göre doğru bir tercihte bulunmak için hekiminize danışmanız gerekir.

Sığır, inek, tavuk veya balık etine alerjisi olanların kolajen takviyesi almadan önce doktora danışması çok önemlidir. Tablet, kapsül ve benzeri formlarda sunulan kolajen takviyeleri, doktorun belirttiği dozda kullanılmalıdır. Kaç hafta için reçete edildiyse o tedavi müddeti içinde aksatılmadan alınmalı, daha kısa veya daha uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.

Adres

Batı Sitesi, 2305/1. Sk. No:25/I, 06370 Yenimahalle/Ankara

Bize Ulaşın

+90 (0312) 219 53 85

[email protected]

Neopro bir Uzer Pharma markasıdır.

Bilgi

Copyright © 2022 Uzer Pharma. Tüm Hakları Saklıdır.